April 10, 2021

The winners of the Goya Awards 2019 | Culture

The winners of the Goya Awards 2019 | Culture



The 33rd edition of the Goya Awards It was held between Saturday night and Sunday morning at the Palace of Exhibitions and Congresses of Seville, where Andreu Buenafuente and Silvia Abril They have been in charge of presenting the ceremony.

The two winners of the night have been Campeons, of Javier Fesser, who has won three of the 11 prizes to which he aspired, including the best film; Y The kingdom, of Sorogoyen, who has achieved 7 of the 13 candidatures that he treasured, including the best management.

The drama Carmen and Lola, directed by Arantxa Echevarría, has won two of the eight awards she was nominated for, including best supporting actress. Further, The Goya de Honor has been for Narciso Chicho Ibáñez Serrador.

Below, we offer you the complete list of the winners of the Goya Awards 2019, underlined in bold the winners:

Best film

Best Address

Best Actor Protagonist

Best Actress Protagonist

Best Supporting Actor

Best Supporting Actress

Best Ibero-American Film

Best Actor Revelation

Best Actress Revelation

Best Novel Address

  • AWARDED: Arantxa Echevarría, by Carmen and Lola
  • Celia Rico Clavellino, for Trip to a mother's room
  • Andrea Jaurrieta, for Ana by day
  • José and César Esteban Alenda, for Endless

Best Original Screenplay

  • AWARDS: Isabel Peña and Rodrigo Sorogoyen, for The kingdom
  • David Marqués and Javier Fesser, for Champions
  • Arantxa Echevarría, for Carmen and Lola
  • Asghar Farhadi, for Everybody knows

Best Adapted Screenplay

Best Original Music

  • AWARDED: Olivier Arson, for The kingdom
  • Iván Palomares, por In the stars
  • Manuel Riveiro and Xavi Font, for The shadow of the law
  • Alberto Iglesias, for Yuli

Best Original Song

  • PRIZE: This is the moment of Coque Malla, by Champions
  • You will miss me by Paco de la Rosa, by Carmen and Lola
  • Blue April afternoon by Roque Baños and Tessy Díez Martín, by The man who killed Don Quixote
  • One of those nights without end of Javier Limón, by Everybody knows

Best Production Management

Best Direction of Photography

Best Assembly

  • AWARDED: Alberto del Campo, for The kingdom
  • Javier Fesser, for Champions
  • Hayedeh Safiyari, for Everybody knows
  • Fernando Franco, for Trip to a mother's room

Best Art Direction

  • AWARDED: Juan Pedro de Gaspar, for The shadow of the law
  • Rosa Ros, for The photographer of Mauthausen
  • Benjamín Fernández, for The man who killed Don Quixote
  • Ballart Gallart, by Superlopez

Best Costume Design

  • AWARDED: Clara Bilbao, for The shadow of the law
  • Lena Mossum, for The man who killed Don Quixote
  • Mercé Paloma, for The photographer of Mauthausen
  • Ana López Cobos, for Who will sing to you

Best Makeup and Hairdressing

  • AWARDS: Sylvie Imbert, Amparo Sánchez and Pablo Perona, for The man who killed Don Quixote
  • Caitlin Acheson, Jesús Martos and Pablo Perona, for The photographer of Mauthausen
  • Raquel Fidalgo, Noé Montes and Alberto Hortas, for The shadow of the law
  • Rafael Mora and Anabel Beato, for Who will sing to you

Better Sound

  • AWARDS: Roberto Fernández and Alfonso Raposo, for The kingdom
  • Arman Ciudad, Charly Schmukler and Alfonso Raposo, for Champions
  • Daniel de Zayas and Mario González, for Who will sing to you
  • Eva Valiño, Pelayo Gutiérrez and Alberto Ovejero, for Yuli

Best Special Effects

  • AWARDS: Lluís Rivera and Laura Pedro, for Superlopez
  • Óscar Abades and Helmuth Barnert, for El reino
  • Jon Serrano and David Heras, for Errementari (The blacksmith and the Devil)
  • Lluís Rivera and Félix Bergés for The shadow of the law

Best Animation Film

Best Documentary Film

Best European Film

Best Fiction Short Film

  • AWARDED: Little pig, by Carlota Pereda
  • 9 steps, by María Crespo and Moisés Romera
  • Flamenco dancer, by Rubin Stein
  • The boy who wanted to fly, by Jorge Muriel
  • Matria, by Álvaro Gago

Best Documentary Short Film

  • PRIZE: Loop, by Carles Bover Martínez and Julio Pérez del Campo
  • The treasure, by Marisa Lafuente and Néstor del Castillo
  • Kyoko, by Joan Bover and Marcos Cabotá
  • Wan Xia. The last light of sunset, by Silvia Rey Canudo

Best Animation Short Film

  • PRIZE: Headhunters, by José Herrera
  • The forgetfulness, by Cristina Vaello and Xenia Gray
  • I Wish …, by Victor L. Pinel
  • I am a grave, by Khris Cembe

.



Source link