The draw decides today the first round of the Copa del Rey



The draw for the first round of the Copa del Rey, in which the LaLiga Santander teams will already be except for the four participants of the Spanish Super Cup, will be held this Thursday at 4.30 pm in the Ciudad del Fútbol of Las Rozas (Madrid).

With Atlético de Madrid, Fútbol Club Barcelona, ​​Athletic Club and Real Madrid excluded of the first two rounds of the tournament, 112 teams will participate in the draw: 16 First Division teams, 21 from LaLiga SmartBank since Real Sociedad B is excluded “for dependency reasons” -, 29 from First RFEF, 32 from Second RFEF, the four semifinalists of the RFEF Cup and the 10 winners of the previous eliminatory.

Thus, the pots will match the lower category teams against the higher ones, with the 10 winning teams of the previous tie, the four RFEF Cup semifinalists and two RFEF Second teams, facing the First teams.

What’s more, 21 teams from Second RFEF will be measured against 21 from Second, and the remaining nine with another nine from the First RFEF, while the remaining 20 from the old Second Division B will face each other.

The matches will be held on November 30, December 1 and 2 in the lower category club field, provided they meet “the minimum requirements established by the RFEF”. If they are of the same category, the duel will be played at the stadium of the club whose ball was drawn first.

Teams participating in the draw:

LaLiga Santander: Sevilla, Valencia, Real Sociedad, Levante, Real Betis, Getafe, Villarreal, Deportivo Alavés, RC Celta, Elche, Granada, RCD Espanyol, CA Osasuna, RCD Mallorca, Cádiz and Rayo Vallecano.

LaLiga SmartBank: Huesca, Málaga, Real Valladolid, Real Oviedo, Eibar, Tenerife, Leganés, Real Zaragoza, Almería, Cartagena, Girona, Alcorcón, Real Sporting de Gijón, Lugo, Ponferradina, Burgos, UD Las Palmas, Amorebieta, Mirandés, UD Ibiza and Fuenlabrada .

First RFEF: Sabadell, UE Cornellà, UD Logroñés, Linares Deportivo, Castellón, UCAM Murcia, Albacete Balompié, San Fernando CD Isleño, Zamora, Algeciras, Unionistas de Salamanca, Atlético Sanluqueño, Cultural y Deportiva Leonesa, Badajoz, Racing Club de Ferrol, UD San ​​Sebastián de los Reyes, Calahorra, Extremadura, Tudelano, DUX Internacional de Madrid, SD Logroñés, Talavera de la Reina, Real Unión, Rayo Majadahonda, Andorra, RC Deportivo de La Coruña, Nàstic de Tarragona, Atlético Baleares and Alcoyano.

Second RFEF: CD Arenteiro, CD Teruel, UC Ceares, CD Marchamalo, CD Cayón, UD Montijo, SD Gernika, CD Palencia Cristo Atlético, CE Europa, Atlético Pulpileño, CD Eldense, Náxara, Unión Adarve, Bergantiños, Gimnástica Segoviana, CD San ​​Roque de Lepe , Vélez, CD Brea, Xerez Deportivo, CE Andratx, CD Ibiza Islas Pitiusas, UD Llanera, CD Mensajero, UD Alzira, Águilas, Calvo Sotelo Puertollano, CP Cacereño, AD San ​​Juan, Peña Sport, Atlético Mancha Real, Racing Rioja and Panadería Polished SanMateo.

RFEF Cup Semifinalists: CD Ebro, CD Guijuelo, SD Leioa and Córdoba.

Winners of the previous round: Nalón / SD Solares Medio-Cudeyo, CD Utrillas / CD Injerto, CD Aldeano / Unami CP, Victoria CF / CD Hernani, CF San Agustín del Guadalix / Mora CF, CFI Alicante / CD Ceuta June 6, CD Villa de Fortuna / Atlético Espeleño, CD Laguna / CF Jaraíz, CFJ Mollerussa / SE Penya Independent and CD Huracán Melilla / Atarfe Industrial.

.



Source link