Thu. Feb 20th, 2020

All nominations of the Goya 2020



The movie
While the war lasts
by Alejandro Amenábar is the big favorite of the 34 edition of the Goya Awards, with 17 nominations. They follow her Pain and glory by Pedro Almodóvar, with 16 nominations, and The infinite trench by Aitor Arregi, Jon Garaño and Jose Mari Goenaga, who is eligible for 15 awards.

Here is the complete list of nominees for the Goya 2019:


Best movie nomination

Best film

Pain and Glory

Outdoor

The infinite trench

What burns

While the war lasts


Best address

Pedro Almodóvar, for Pain and Glory

Aitor Arregi, Jon Garaño and José Mari Goenaga, for The infinite trench





Oliver Laxe, for What burns

Alejandro Amenábar, for While the war lasts


Best new address

Salvador Simó, for Buñuel in the labyrinth of the turtles

Galder Gaztelu-Urrutia, by The hole

Belén Funes, for with The daughter of a thief

Aritz Moreno, for Advantages of traveling by train


Best Original Screenplay

Pedro Almodóvar, for Pain and Glory

David Desola and Pedro Rivero, for The hole

José Mari Goenaga and Luiso Berdejo, for The infinite trench

Alejandro Amenábar and Alejandro Hernández, for While the war lasts


Best Adapted Screenplay

Eligio Montero and Salvador Simó, for Buñuel in the labyrinth of the turtles

Benito Zambrano, Daniel Remón and Pablo Remón, for Outdoor

Isabel Peña and Rodrigo Sorogoyen, for Mother

Javier Gullón, for Advantages of traveling by train


Best Original Music

Arturo Cardelús, for Buñuel in the labyrinth of the turtles

Alberto Iglesias, by Pain and Glory

Pascal Gaigne, for The infinite trench

Alejandro Amenábar, for While the war lasts


Best Original Song

Outdoor by Javier Ruibal, for Outdoor

Invisible by Caroline Pennell, Jussi Ilmari Karvinen and Justin Tranter, for Klaus

There in the sand by Toni M. Mir, for Innocence

Nana of the two moons by Sergio de la Puente, for The night of the two moons






Best Leading Actor

Antonio Banderas, for Pain and Glory

Antonio de la Torre, for The infinite trench

Karra Elejalde, for While the war lasts

Luis Tosar, for Who kills iron


Best Leading Actress

Penelope Cruz, for Pain and Glory

Greta Fernández, for The daughter of a thief

Belén Cuesta, for The infinite trench

Marta Nieto, for Mother


Best Supporting Actor

Asier Etxeandia, by Pain and Glory

Leonardo Sbaraglia, for Pain and Glory

Luis Callejo, for Outdoor

Eduard Fernández, for While the war lasts


Best Supporting Actress

Mona Martínez, for Goodbye

Natalia de Molina, for Goodbye

Julieta Serrano, for Pain and Glory

Nathalie Poza, for While the war lasts


Best Revelation Actor

Nacho Sánchez, for Seventeen

Vicente Vergara, for The infinite trench

Santi Prego, for While the war lasts

Enric Auquer, for Who kills iron.


Best Revelation Actress

Pilar Gómez, for Goodbye

Carmen Arrufat, for Innocence

Benedicta Sánchez, for What burns

Ainhoa ​​Santamaría, for While the war lasts


Best production direction

Toni Novella, for Pain and Glory

Manolo Limón, by Outdoor

Ander Sistiaga, by The infinite trench

Carla Pérez de Albéniz, for While the war lasts


Best photography direction

José Luis Alcaine, for Pain and Glory





Javi Agirre Erauso, for The infinite trench

Mauro Herce, for What burns

Álex Catalán, by While the war lasts


Best assembly

Teresa Font, by Pain and glory

Laurent Dufreche and Raúl López, for The infinite trench

Alberto del Campo, by Mother

Carolina Martínez, by While the war lasts


Best artistic direction

Antxón Gómez, for Pain and Glory

Pepe Dominguez, for The infinite trench

Juan Pedro de Gaspar, for While the war lasts

Mikel Serrano, for Advantages of traveling by train


Best costume design

Paola Torres, for Pain and glory

Lourdes Fuentes and Saioa Lara, for The infinite trench

Sonia Grande, for While the war lasts

Alberto Valcárcel, for Paradise hills


Best makeup and hairdresser

Ana Lozano, Sergio Pérez Berbel and Montse Ribé, for Pain and Glory

Yolanda Piña, Félix Terrero and Nacho Díaz, for The Infinite Trench

Ana López-Puigcerver, Belén López Puigcerver and Nacho Díaz, for While the war lasts

Karmele Soler and Olga Cruz, for Advantages of traveling by train


Best sound

Sergio Bürmann, Pelayo Gutiérrez and Marc Orts, for Pain and glory

Iñaki Díez, Alazne Ameztoy, Xanti Salvador, Nacho Royo Villanova, for The infinite trench

Aitor Berenguer and Gabriel Gutiérrez, for While the war lasts

David Machado, Gabriel Gutiérrez and Yasmina Praderas, for Who kills iron






Better special effects

Mario Campoy, Iñaki Madariaga, for The hole

Jon Serrano and David Heras, for The infinite trench

Raúl Romanillos and Juanma Nogales, for While the war lasts

Juan Ramón Molina and Félix Bergés, for Losing the East


Best animated movie


Buñuel in the labyrinth of the turtles

Elcano and Magellan the first round the world

Klaus


Best documentary film

Ara Malikian, a life between the ropes

Self Portrait

Picture

Stories of our cinema


Best Latin American film

Spider

The awakening of the ants

The odyssey of the giles

Monkeys


Best European movie

Border

The Miserables

Portrait of a woman on fire

Yesterday


Best fiction short film

The swimmer

Foreigner

Maras

Suc of Síndria

Xiao Xian


Best documentary short film

2001 Flashes in the Dark

Hell

The European dream: Serbia

Our life as refugee children in Europe


Best animated short film

The tree of lost souls

Homomaquia

Madrid 2120

Die







Source link